SYNTEZATORY I STACJE ROBOCZE

SYNTEZATORY I STACJE ROBOCZE

Syntezator – instrument dla kreatywnych

Syntezator muzyczny to instrument starszy od keyboardu. Pierwsze syntezatory powstawały w latach 50’ XX wieku. Syntezatory muzyczne to instrumenty służące do kreowania dźwięku, jego obróbki i edycji. Syntezator, to instrument muzyczny, który od innych instrumentów elektronicznych różni się tym, że daje użytkownikowi pełną możliwość kształtowania dźwięku.

Ze względu na typ syntezy wyróżniamy dwa podstawowe typy syntezatorów:

  • Syntezatory cyfrowe – używają syntezy opartej na próbkach (sample-based synthesis, PCM). Syntezator taki posiada wgrane w pamięć dźwięki wytwarzane przez inny instrument akustyczny lub elektroniczny i na ich podstawie wytwarza dźwięk. Jakość brzmienia, który wydaje taki syntezator oraz cena instrumentu zależy od jakości, wielkości i ilości próbek oraz od możliwości silnika brzmieniowego;
  • Syntezatory wirtualnie-analogowe (virtual-analog) - to syntezatory cyfrowe będące symulatorami syntezatorów analogowych;
  • Syntezatory analogowe: nie potrafią one wiernie naśladować brzmień instrumentów akustycznych, ponieważ nie posiadają wgranych próbek PCM. Są za to doskonałym narzędziem do tworzenia nowych, unikalnych brzmień syntezatorowych, a podłączenie do komputera pozwala na ładowanie dźwięków stworzonych przez innych użytkowników.

Syntezatory, które posiada w ofercie sklep MxMusic, podzielić można również ze względu na konstrukcję na:

  • Syntezatory z klawiaturą;
  • Moduły dźwiękowe bez klawiatury, do których trzeba podłączyć klawiaturę, sekwencer lub komputer;
  • Syntezatory modularne – zbudowane w formie systemu składającego się z niezależnych modułów (bloków składowych), które można łączyć ze sobą w dowolnych konfiguracjach. W ofercie MxMusic znajduje się semi-modularny syntezator monofoniczny Korg MS-20.

Klawiatura sterująca (MIDI)

Klawiatura MIDI (sterująca), to elektroniczny manual, który nie posiada możliwości wydawania dźwięku. Klawiaturę podłącza się do osobnego modułu dźwiękowego (syntezatora bez klawiatury) oraz do głośników lub komputera. Klawiatury sterujące to instrumenty odpowiednie głównie dla osób, które chcą tworzyć swoją muzykę na komputerze. Dla tych, którzy chcieliby wykonywać muzykę na żywo, lepszym rozwiązaniem będzie syntezator muzyczny.

Czytaj więcej