Yamaha C5X PE Fortepian klasyczny

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 4632
  • Producent: Yamaha
  • szt.
  • Cena netto: 121 268,29 zł 152 206,00 zł 149 160,00 zł
  • ObliczBrzmienie fortepianu posiada nieograniczone możliwości ekspresji, wyrażania melodii i dźwięków w pięknej harmonii. Fortepiany z serii CX to najwyższej klasy instrumenty, charakteryzujące się zarówno potęgą, jak i subtelnością brzmienia.

Fortepiany z serii CX zostały wyposażone w pogrubiony szkielet zapewniający lepszą nośność instrumentu oraz bogatsze brzmienie

 

Jednym z najważniejszych czynników pozwalających na uzyskanie bogatego brzmienia jest nośność wewnątrz instrumentu. Podczas gry potężnym fortissimo, dynamika i siła gry jest tak duża, że powoduje znaczną utratę energii. Elementem konstrukcji fortepianu, który przenosi napięcia wewnątrz instrumentu i powoduje głęboki pogłos jest szkielet (lub rama nośna), którego głównym zadaniem jest utrzymanie napięć wewnątrz obudowy, tak jak układ kostny w ludzkim ciele. W modelu C3X, element ten został pogrubiony o około 20% w porównaniu z innymi fortepianami, powodując znacznie większą nośność instrumentu oraz potwierdzając całkowicie nowy design serii CX.

Nowa płyta rezonansowa, która przenosi emocje pianisty

 

Konstrukcja skrzypiec opiera się na obudowie, której żłobienia oraz lekko zakrzywiony kształt przenoszą wibracje dźwięków instrumentu. Podobnie jest w przypadku fortepianów, których źródłem rezonansu drgań jest płyta rezonansowa oraz jej specyficzny design, zwany „koroną”. Konstrukcja płyty rezonansowej jest kluczowym elementem tworzenia fortepianu, gdyż to właśnie jej zadaniem promieniowanie wibracji strun oraz przenoszenie obciążeń i ciśnienia wewnątrz instrumentu. Yamaha, bazując na wieloletniej wiedzy i doświadczeniu, opanowała do perfekcji sztukę tworzenia fortepianów oraz w połączeniu z niezrównanymi możliwościami technologicznymi, jesteśmy w stanie stworzyć płytę rezonansową o doskonałej projekcji dźwięków.
Opracowany design łączy w sobie unikalną sztukę tworzenia fortepianów, dzięki której zaprojektowane płyty rezonansowe Yamaha doskonale przenoszą wibracje dźwięków. Jej wykonanie byłoby niemożliwe bez zgłębienia tradycji sztuki konstruowania tych elitarnych instrumentów oraz ogromnej wiedzy i doświadczenia naszych inżynierów.
Te same techniki klejenia płyty rezonansowej, żeber oraz mostków, a także instalacji płyty rezonansowej w obudowie, wykorzystywane podczas konstrukcji modeli CFX zostały zastosowane w serii CX. Dzięki temu projekcja dźwięków została znacznie ulepszona oraz spełnione zostały wymagania pianistów co do zwiększenia rezonansu i akustycznych charakterystyk brzmieniowych fortepianu.

Rewolucyjne zastosowanie nowych strun oferuje piękny sustain oraz harmonię

To właśnie dzięki strunom fortepian posiada swoje charakterystyczne brzmienie. Po dopasowaniu całej konstrukcji – młotków, płyty rezonansowej oraz obudowy, funkcję źródła dźwięków posiadają właśnie struny. Modele z serii CX oferują doskonałe brzmienie oraz pełną wszechstronność dźwięków zarówno w niskich, jak i wysokich rejestrach. Precyzyjne umocowanie strun na kołkach daje głębokie i bogate brzmienie wszystkim fortepianom CX.

Doświadczenie w budowie ram nośnych sprawia, że nasze fortepiany górują nad innymi modelami

 

Rama w nowoczesnym fortepianie powinna znosić ogromne obciążenia, które po zsumowaniu napięć wszystkich strun mogą wynosić nawet 20 ton. Jej zadaniem jest nie tylko wspieranie nośności i zapewnienie sztywności instrumentu i zachowanie stroju, lecz również rozłożenie drgań wszystkich dźwięków po całej obudowie fortepianu. Yamaha od wielu lat tworzy swoje własne konstrukcje nośne, opierając swoją pracę na procesie „próżniowym”, dzięki czemu fortepiany Yamaha od wielu lat wyróżniają się najlepszymi rozwiązaniami nośnymi pośród wszystkich fortepianów na świecie. Nasi inżynierowie mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem i wiedzą zebranymi przez te wszystkie lata, dzięki którym opanowali do perfekcji zastosowanie takich czynników jak kontrolowanie temperatury i składu odlewów elementów ram, jak również dobieranie odpowiednich materiałów na powłokę ramy, wpływających na akustyczne charakterystyki instrumentu. Nasza bogata wiedza i doświadczenie to główne powody, dzięki którym fortepiany Yamaha odznaczają się najwyższą jakością sztuki tworzenia tych szlachetnych instrumentów.

Młotki bazujące na konstrukcji z serii CFX

 

Młotki są esencją wydobywania pięknych dźwięków fortepianu. Yamaha, w odróżnieniu od innych producentów, tworzy swoje własne elementy konstrukcji z najwyższej jakości materiałów i stale poszukuje nowych ulepszeń i metod zapewniających zwiększenie wszechstronności i użyteczności instrumentu. Dzięki temu młotki wykorzystywane w naszych fortepianach są niezwykle trwałe, wytrzymałe i posiadają niezwykłą jakość tonalną. Modele z serii CX wykorzystują doskonałe rozwiązania konstrukcyjne młotków z serii CFX, które zostały idealnie dopasowane swoimi specyfikacjami do wymiarów naszych instrumentów. Zastosowanie tych elementów gwarantuje klarowne, czyste i jasne dźwięki oraz pełne ekspresji brzmienie.

Regulacja fortepianu nadaje nowego życia instrumentowi

 

Fortepiany zazwyczaj oferują pianistom ograniczoną przestrzeń gry. I rzeczywiście tak jest, gdyż nie wliczając pracy pedałów, muzyk jest ograniczony tylko do 10mm „skoków” z klawisza na klawisz. Mimo to, połączenie techniki gry na klawiaturze i pracy pedałami powoduje znaczne poszerzenie możliwości muzycznych, poprzez nagłe i szybkie zmiany tonalne oraz dynamiczne, których odwzorowanie poprzez cyfrowe technologie jest praktycznie niemożliwe. Jest to prawdziwa dusza instrumentu akustycznego, która umożliwia muzykowi czerpanie przyjemności i wyrażenie samego siebie w tej „ograniczonej przestrzeni” na klawiaturze.
Właśnie dlatego inżynierowie Yamaha spędzają długie miesiące na regulacjach i nadawaniu odpowiedniego charakteru naszym instrumentom. Precyzyjna konfiguracja instrumentu, każdego najdrobniejszego elementu, w tym akcji młotków, czy napięcia strun, skutkuje nawet po najsubtelniejszym dotyku klawiszy przez muzyka. Jednym z ważniejszych elementów regulacji jest zespolenie konstrukcji młotków, które odpowiadają za emisję dźwięków. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy technologie cyfrowe ewoluują w błyskawicznym tempie, wszelkie prace związane z regulacją instrumentu powierza się wykwalifikowanym pracownikom. Dzięki temu, mamy pewność, że nasze instrumenty zawsze będą najwyższej jakości, zachowując markę Yamaha – najlepszego producenta fortepianów na świecie.

Klasyczny design, który jednoczy fortepian z muzykiem – dziedzictwo serii CF

 

Fortepiany z serii CX posiadają kompletnie odnowiony design. Pierwowzorem opisywanego design`u były fortepiany koncertowe z serii CF oraz ich proste, eleganckie linie, skupiające się na charakterystycznych nóżkach bez dodatkowych zdobień. Elegancka obudowa wsparta solidną obudową pedałów gwarantuje wytrzymałość konstrukcji, nawet podczas silnej gry. Jest to jeden z aspektów filozofii nowego projektu obudowy, zgodnie z myślą „funkcjonalnego design`u”. Zapewniając możliwie największy komfort gry, fortepiany z serii CX posiadają klawisze wykonane z Iworytu™ (sztucznego materiału, imitującego kość słoniową), których dotyk i chłonność powierzchni są niezwykle zbliżone do naturalnej kości słoniowej. Czarne klawisze zostały wykonane z naturalnego hebanu.

Spokój ducha, czyli wszystko co gwarantuje fortepian Yamaha

 

- Fortepiany z serii CX zostały wyposażone w specjalne korki zabezpieczające kontuzję palców po przypadkowym zamknięciu się nakrywy instrumentu.
- Pokrywa klawiatury posiada specjalny „miękki” mechanizm zamykający, dzięki któremu nie musisz się obawiać o przypadkowe zamknięcie się klawiatury.


Color/Finish
Cabinet
Color
Finish
Size/Weight
Dimensions
Width
Height
Depth
Weight
Weight
Control Interface
Keyboard
Number of Keys
Keyboard Action
Key Surfaces - White
Key Surfaces - Black
Pedal
Type
Design/Architecture Detail
Hammer
Type
Caster
Type
Cabinet
Lid
Prop Safety Stop
Key Cover
Lid/Fallboard Locks
Soft-Close Fallboard
Functions
Frame
Type
Back Post
Number
 
 
 
 
 
C5X
Color/Finish
Cabinet Color Polished Ebony *Availability of other finishes depends on model and is subject to regional variation. Please consult your Yamaha dealer for further information.
Finish Polished
Size/Weight
Dimensions Width 149cm (59")
Height 101cm (40")
Depth 200cm (6'7")
Weight Weight 350kg (770lbs)
Control Interface
Keyboard Number of Keys 88
Keyboard Action Made by Yamaha
Key Surfaces - White Ivorite
Key Surfaces - Black WPC
Pedal Type Damper / Sostenuto / Shift
Design/Architecture Detail
Hammer Type CX Series Special
Caster Type Single Caster
Cabinet
Lid Prop Safety Stop Yes
Key Cover Lid/Fallboard Locks Yes
Soft-Close Fallboard Yes
Functions
Frame Type V-pro
Back Post Number 4